Connect with us

LAJME

Valon Syla: Merkel 16 vite mandat s’e vizitoi Kosovën – Me pas dashtë ajo, Sllovakia na kish njoftë moti

Published

on

valon-syla:-merkel-16-vite-mandat-s’e-vizitoi-kosoven-–-me-pas-dashte-ajo,-sllovakia-na-kish-njofte-moti
Advertisement

Gazetari dhe analisti Valon Syla ka folur për vizitën e kancelares Angela Merkel në Tiranë, ku u prit nga kryeministri shqiptar, Edi Rama dhe ai i Kosovës, Albin Kurti.

Advertisement

Syla në një postim në Facebook, ka cilësuar se Merkel nuk është edhe aq miqësore me shqiptarët, aq sa këta të fundit e paraqesin.

Advertisement

Merkel “shyqyr që ke, shyqyr që shkove”, ka shkruar ai.

Advertisement

Me tutje ai ka thënë se gjatë mandatit të saj në 16 vite, ajo nuk e ka vizituar asnjëherë Kosovën, e madje sipas tij, as kur ka qenë fjala për ndihmë.

Advertisement

Madje gazetari Valon Syla ka kujtuar thënien e themeluesit Gjermanisë moderne Bismarku: “Shqipëria nuk ekziston, është toponim gjeografik”.

Postimi i plotë:

Të kish dashtë Merkelli, Sllovakia si vasal i ekonomisë gjermane, e sidomos VolksWagenit na kish njoftë moti… por Gjermanët kurrë nuk e bënë këtë presion. Tash, si kosovarë kemi pas fat me Merkellin, se gjermanët që do ta trashigojnë politikisht do të jenë edhe fatkeqësi ma e madhe për shqiptarë. Këtë pe shkruaj, që me mbet argument për të ardhmen. Kaq.Z. Merkell, shyqyr që ke, shyqyr që shkove.16 vjet mandat, kurrë vizitë Kosovës si boni qysh duhet, bile për ndihmë. Kjo i tregon prioritetet e politikës së jashtme gjermane, që rrjedh nga themeluesi i Gjermanisë moderne Bismarku, që ka thënë se Shqipëria nuk ekziston, është toponim gjeografik. Të fala.Shihemi në mandatet e ardhshme.

Advertisement

The post Valon Syla: Merkel 16 vite mandat s’e vizitoi Kosovën – Me pas dashtë ajo, Sllovakia na kish njoftë moti appeared first on Kosova24.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

LAJME

Kosova lëshon targat historike

Published

on

kosova-leshon-targat-historike
Advertisement

Është realizuar kërkesa e kahmotshme për lëshimin e targave historike për automjetet me vlerë muzeore në Kosovë.

Advertisement

Tani të gjitha ato automjete mund të pajisen me targa ku në to shkruan “HISTORIK”.

Advertisement

Kështu kanë njoftuar nga grupi “Oldtimer Club Peja”, ku edhe ndanë pamje të targave të para historike të lëshuara nga Qendra e Regjistrimit.

Advertisement

“Pas shume viteve perkushtim dhe dedikim Klubi OCP , aritem ne piken e tabelave Historike te Kosoves per automjetet me vlere Muzeore dhe keto ne foto jan tabelat e para te leshuara nga qendra e Regjistrimit , flm te gjithe aktereve per realizinin dhe mberitjen ne kete pike qe edhe Kosova te ket keto lloj tabelash“, thuhet në njoftimin e tyre.

Advertisement

The post Kosova lëshon targat historike appeared first on Kosova24.

Advertisement

Continue Reading

LAJME

Dy autobusë me targa nga Beogradi shihen në Jarinjë, lanë njerëz afër protestave dhe morën tjerë

Published

on

dy-autobuse-me-targa-nga-beogradi-shihen-ne-jarinje,-lane-njerez-afer-protestave-dhe-moren-tjere
Advertisement

Dy autobusë me targa të Beogradit janë parë mbrëmë teksa zbarkojnë mbi 100 protestues në Jarinjë.

Advertisement

“Jepi zë” ka siguruar pamje nga Jarinja, ku shihen dy autobusë teksa lëshojnë protestuesit.

Advertisement

Në të njëjtët autobusë kanë hipur protestuesit e tjerë që deri atëherë ishin në tendat e vendosura në Jarinjë.

Advertisement

Sipas informacioneve, ndërrimi i protestuesve ka ndodhur në orët e vona të mbrëmjes të së hënës.

Advertisement

Duhet theksuar se është raportuar disa herë se protestuesit po detyrohen të qëndrojnë nëpër tenda për ta pamundësuar qarkullimin.

Madje dje, “Jepi zë” ka raportuar se as mësimi nuk ka nisur në veri, për shkak se mësuesit ishin detyruar të dalin në protestë.

The post Dy autobusë me targa nga Beogradi shihen në Jarinjë, lanë njerëz afër protestave dhe morën tjerë appeared first on Kosova24.

Advertisement

Continue Reading

LAJME

3 mijë e 605 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Published

on

3-mije-e-605-raste-aktive-me-covid-19-ne-kosove
Advertisement

Momentalisht në Kosovë janë 3 mijë e 605 raste aktive me koronavirus, raporton Gazeta Sinjali.

Advertisement

Sipas raportit të fundit të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, që nga fillimi i pandemisë, janë regjistruar 159 mijë e 893 të infektimit me COVID-19.

Advertisement

Nga kjo shifër, 2 mijë e 939 kanë ndërruar jetë, ndërkaq 153 mijë e 349 janë shëruar.

Advertisement

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1 milion e 283 mijë e 840 doza të vaksinës./Gazeta Sinjali/

Advertisement

The post 3 mijë e 605 raste aktive me COVID-19 në Kosovë appeared first on Kosova24.

Advertisement

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.