Connect with us

LAJME

Jashari thotë se ndryshe nga Kurti, kryeministrat tjerë ndiheshin keq kur ua përmendnin grevën

Published

on

jashari-thote-se-ndryshe-nga-kurti,-kryeministrat-tjere-ndiheshin-keq-kur-ua-permendnin-greven

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari, ka akuzuar përsëri kryeministrin Albin Kurti, se po i ikën dialogut me sindikatën e arsimit por dhe të tjerat, për të dëgjuar dhe përmbushur kërkesat e tyre.

Në Monokël të Klan Kosovës, Jashari, po thotë se me të gjitha qeveritë paraprake që nga viti 2014, kishte përplasje, por, me qeverinë Kurti II,  ‘telat nuk i puqen dot’.

”Nga koha që jam kryetar, nga viti 2014, kishim përplasje me të gjitha qeveritë. Me këtë kemi përplasje ngase, kryeministrat dhe qeveritë që ata i krijonin, ndiheshin keq kur ne përmendnim greva”.

”Kishim takime të vazhdueshme, kur kryeministri nuk kishte kohë, dhe ne e kuptonim sepse ishte kryeministër i një shteti, ne takoheshim me ministritë gjegjëse, diskutonim. E edhe në grevë, bie fjala në grevë trejavore. Grevë kishte, por vazhdimisht kishte edhe dialog. E keqja që na ka habitur dhe ne nuk e kemi pritur, është se në qeverinë Kurti II, ka munguar totalisht dialogu”.

Advertisement

”Ne mund t’i përmendim brenda vitit, takimet shumë të rralla. Kryetari i BSPK-së, Hykolli, ka pasur së fundit një takim me kryeministrin para dy javësh dhe jemi gëzuar që ndodhi takimi. Ne kemi pasur gjatë gjithë kësaj kohe vetëm me 30 nëntor, një takim me ministrin Sveçla. Me ministren Nagavci, kemi takime, por me të ne bisedojmë për çështjet në arsim, sepse ajo as nuk ka kompetenca e as mundësi buxhetore t’i plotësojë kërkesat tonat”.

Ai pohon se pas 20 majit, do ketë një përgjigjie definitive se si do të reagojnë karshi vendimeve të qeverisë në krye me Albin Kurtin, meqë siç thotë ai, edhe po të kishte dialog kundërshtues, do të kishte rezultat, transmeton klankosova.tv.

”Po të kishim dialog, qoftë i mirë, qoftë i keq, qoftë edhe kundërshtues, për momentin ne do ta kishim zyrtarisht informatën dhe do t’ia thonim anëtarësisë. Po mundohemi t’i hapim hapësirë edhe qeverisë, jo pse është qeveria Kurti tash, por ngase vitin shkollor në Republikën e Kosovës e kemi humbur me një muaj vonesë, dhe çdo goditje e re, çdo humbje e re do të ndikonte keq tek nxënësit”.

Advertisement

Madje ai pati troç edhe një mesazh për ekzekutivin qeveritar, drejtuesi i të cilit aktualisht gjendet në Zvicër.

”Nëse qeveria Kurti prapë ndihet komode dhe bëhet sikur s’po ndodhë gjë, dhe prapë i mban dyert e mbyllura, e me ne janë edhe sindikatat tjera, e pas 20 majit, nuk e di se cilën përgjigjie do t’ua jap mediave të nderuara. Sepse kam frikë se anëtarësia do të insistojë”.

”Ne po bëjmë çmos që të mos vijë deri tek greva e përgjithshme. Sepse dëmtohen ata që nuk e kanë asnjë faj, e këta janë nxënësit tanë, fëmijët e Kosovës. I vetmi fajtor për këtë është Qeveria Kurti, që i ikë dialogut”.

Advertisement

”Kurti duhet të dijë se në Kosovë ka sindikata, dhe se ato sindikata përfaqësojnë të punësuarit në sektorët gjegjëse. Fajtor i vetëm është qeveria. Pse nuk ulet me ne? Ta bëjmë një zgjidhje, edhe për 100 eurot shtesë. Sepse unë po e them edhe e kam thënë gjithmonë: Qeveria e Kosovës po t’ia donte të mirën e arsimit dhe sektorëve të tjerë, do ta bënte ligjin e pagave me sindikata, sepse kur ka ligj të pagave, arsyet për grevë janë minimale”.

The post Jashari thotë se ndryshe nga Kurti, kryeministrat tjerë ndiheshin keq kur ua përmendnin grevën appeared first on Kosova24.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

LAJME

900 mijë euro i morën pa shkuar në punë, kush janë personat që i gjeti auditori?

Published

on

900-mije-euro-i-moren-pa-shkuar-ne-pune,-kush-jane-personat-qe-i-gjeti-auditori?

Zëvendësauditori i përgjithshëm, Bezad Halilaj, ka folur për 199 punonjësit që janë paguar 900 mijë euro pa shkuar as edhe një ditë të vetme në punë.

Halilja tha se ata janë nga ministritë që kanë të bëjnë me zyrtarët e mbrojtjes civile.

“Kjo është një prej gjetjeve që kanë të bëjnë me menaxhimin e burimeve njerëzore. Për vitin 2021, kjo është si rezultat I marrëveshjes së Brukselit në mes të Kosovës dhe Serbisë, që ka të bëjë me zyrtarë të mbrojtjes civile, janë gjithsej 199 zyrtarë, që në fakt janë paguar por nuk kanë vijuar punën, kjo është konstatuar nga Zyra Kombëtare e Auditimit, në bazë të dëshmive dhe testimeve që i ka bërë”, ka thënë Halilaj në Edicionin Special.

Sipas tij, përgjegjësit e kësaj çështjeje nuk kanë dhënë ndonjë arsye të veçantë se pse ka ndodhur një gjë e tillë.

Advertisement

“Përgjigja e tyre ka qenë ajo që e kanë konfirmuar edhe auditorët, që nuk kanë ndonjë arsye të veçantë dhe nuk kanë shpjegim”, ka shtuar ai.

Halilaj tha se të gjeturat kryesore të auditorit shtrihen në disa fusha, por më kryesoret kanë të bëjnë me procesin e prokurorimit publik, me menaxhimin e shpenzimeve, me të hyrat, me menaxhimin e burimeve njerëzore e të tjera.

“Nëse flasim për të gjeturat që kanë të bëjnë me prokurimin, disa prej tyre, më kryesoret, që janë gjetur në shumë institucione, mund të jetë mospërzgjedhja e duhur e operatorëve ekonomikë, mandej menaxhimi jo i mirë i kontratave dhe përzgjedhja e operatoreve ekonomikë pa kritere”.

Advertisement

Ndërkaq te menaxhimi i burimeve njerëzore, ai theksoi mospërdorimin e procedurave të prokurimit që janë përdorur për angazhim të njerëzve.

The post 900 mijë euro i morën pa shkuar në punë, kush janë personat që i gjeti auditori? appeared first on Kosova24.

Advertisement
Continue Reading

LAJME

Zafir Berisha: S’është lajm kur Zafa shihet me armë, por me ndonjë violinë ose flaut

Published

on

zafir-berisha:-s’eshte-lajm-kur-zafa-shihet-me-arme,-por-me-ndonje-violine-ose-flaut

Zafir Berisha ka komentuar pamjet që u publikuan në rrjete sociale, ku ai shihet me armë në brez, përcjell Periskopi.

Berisha ka thënë se nuk është e çuditshme që “Zafa” të shihet me armë, por me ndonjë violinë ose flaut.

“Tash me thënë të drejtën me pa Zafën me armë dhe me bë lajm, është pak çudi. Me bo me m’pa me flautë ose me violinë ndoshta duhet m’u kon lajm. Sido që të jetë, ka njerëz që emrin tim si emër, atraktiv për rrjete sociale, e përdorin. Unë nuk e shoh shumë tragjike këtë”, ka thënë ai.

Ai, me ironi tha se kohëve të fundit është demokratizuar, por tha se ende mban tri armë të legalizuara.

Advertisement

“Ti e di që kohëve të fundit unë jam demokratizu. Unë e vizitoj natyrën, por megjithatë unë kam leje për tri armë. Në mesin e tyre e kam lejen për armën ikonike për mu, të legalizume, d.m.th snajperkën, një armë që s’kam mundur ta mbajë fshehur. Është arma që e kam përdorur në luftë”, ka thënë ai.

The post Zafir Berisha: S’është lajm kur Zafa shihet me armë, por me ndonjë violinë ose flaut appeared first on Kosova24.

Advertisement

Continue Reading

LAJME

Halil Matoshi: Avdullah Hoti ka qenë kryeministri më i mirë i të gjitha kohërave

Published

on

halil-matoshi:-avdullah-hoti-ka-qene-kryeministri-me-i-mire-i-te-gjitha-koherave

Analisti, Halil Matoshi,ka deklaruar se ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka qenë drejtuesi më i mirë nga të gjithë kryeministrat që ka pasur Kosova.

“Kryministri më i mirë u kanë i të gjitha kohërave, ai u kanë për njerëz normal, jo për njerëz të rrugëve”, tha Matoshi në Kanal 10.

The post Halil Matoshi: Avdullah Hoti ka qenë kryeministri më i mirë i të gjitha kohërave appeared first on Kosova24.

Advertisement

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.