enver-hoxhaj:-qeveria-e-sotme-ka-lekundur-besimin-e-qytetareve-te-kosoves-ne-be

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka reaguar sot me rastin e Ditës së Evropës duke thënë se edhe ky vit e gjen Kosovën pa liberalizim të vizave, pa status të kandidatit dhe pa rrugë të qartë për të ardhmen evropiane.

Advertisement

Tutje, Hoxhaj ka thënë se Qeveria e sotme ka lëkundur besimin e qytetarëve të Kosovës në Bashkimin Evropian dhe ka dëmtuar shumë herë progresin e arritur.

Advertisement

”Edhe 9 maji i vitit 2021, Dita e Evropës, e gjen Kosovën pa liberalizim të vizave, pa status të kandidatit dhe fatkeqësisht, pa rrugë të qartë për të ardhmen evropiane. Qeveria e sotme, Opozita e dikurshme, ka lëkundur besimin e qytetarëve të Kosovës në Bashkimin Evropian dhe ka dëmtuar shumë herë progresin e arritur”.

Advertisement

”Po ashtu, edhe vetë BE-ja është vonuar në përmbushjen e premtimeve dhe obligimeve karshi qytetarëve të Kosovës, posaçërisht në liberalizimin e vizave”.

Advertisement

”Kosova nuk ka tjetër alternativë dhe duhet të mbetet e përkushtuar në orientimin e saj evropian, por edhe Evropa duhet të tregohet serioze dhe e angazhuar në plotësimin e obligimeve ndaj qytetarëve tanë”, ka shkruar Hoxhaj në llogarinë e tij në Facebook.

Advertisement

The post Enver Hoxhaj: Qeveria e sotme ka lëkundur besimin e qytetarëve të Kosovës në BE appeared first on Kosova24.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *