Connect with us

Te Ndryshme

Bill Gates parashikon se kur do të ndodh pandemia e ardhshme

Published

on

Vaksinat COVID-19 të zhvilluara nga Pfizer dhe BioNTech po presin aprovimin e FDA, por miliarderi i teknologjisë paralajmëron se një virus tjetër është i pashmangshëm.

Themeluesi i Microsoft Bill Gates ka zbuluar në programin e tij, Bill Gates dhe Rashida Jones, mendimet e tij mbi të ardhmen e pandemive globale, transmeton Telegrafi.

Në një bisedë të gjerë me aktorin dhe shkrimtarin Jones, Gates përshkroi shpresat e tij për një botë post-COVID dhe çfarë sfidash do të përballet njerëzimi.

Sipas gazetës AS, Gates kishte paralajmëruar më parë për mundësinë e një pandemie në mbarë botën dhe beson se një tjetër është pothuajse e pashmangshme në një botë gjithnjë e më të globalizuar. Kur u pyet për këtë, ai tha:

Advertisement

“Shpresojmë se mund të jetë 20 vjet nga tani, por ne duhet të supozojmë se mund të jetë 3 vjet nga tani. Ekziston një probabilitet i arsyeshëm që bota të përballet me diçka të tillë në 10 ose 15 vitet e ardhshme”, tha ai.

Në programin e tyre, Rashida Jones dhe Bill Gates biseduan me doktor Anthony Fauci për atë që mund të presin në muajt e ardhshëm dhe si do të duket bota pas COVID-19.

Gates jep mendimet e tij mbi botën post-covid

Advertisement

Përparimet mjekësore në javët e fundit kanë dhënë shpresë se një fund i pandemisë së coronavirusit është i mundur, me një numër të kompanive farmaceutike që kanë regjistruar prova të suksesshme të vaksinimit. Por sipas Gates eliminimi i virusit nuk do të çonte në një kthim në jetën para-covid.

Ai tregon për rritjen e ‘punonjësve nga shtëpia’ pasi punonjësit dhe punëdhënësit janë detyruar t’i përshtaten kufizimeve të distancës sociale. Teknologji si video konferenca e bëjnë punën në distancë më të vlefshme se kurrë më parë dhe Gates tha në konferencën DealBook të New York Times se praktikat e punës janë ndryshuar për të mirë.

Advertisement

“Parashikimi im do të ishte që mbi 50% e udhëtimeve të biznesit dhe mbi 30% e ditëve në zyrë do të zhduken”, tha Bill Gates mbi efektet e qëndrueshme që do të ketë pandemia e coronavirusit në vendin e punës.

Parashikimet pandemike nuk janë asgjë e re për Gates

Ndërsa shpërthimi i coronavirusit në vitin 2020 dukej se i zinte në befasi udhëheqësit botërorë, Gates ka vite që flet për kërcënimin e një pandemie globale. Në një video ku ai flet në vitin 2015, Gates paralajmëroi se SHBA dhe vendet e tjera nuk ishin të përgatitur për një pandemi:

“Nëse ndonjë gjë vret mbi 10 milionë njerëz në dekadat e ardhshme, ka shumë të ngjarë të jetë një virus tepër infektiv sesa një luftë”, tha ai. “Jo raketa, por mikrobe”.

Kohët e fundit, në vitin 2018, filantropi miliarder i tha një audience në një diskutim epidemie të organizuar nga Shoqëria Mjekësore e Massachusetts se një pandemi mund të zhdukë dhjetëra miliona nëse nuk luftohet në mënyrë efektive. Ai përmendi një simulim të kryer nga Instituti për Modelimin e Sëmundjeve që sugjeronte që një version modern i pandemisë së gripit të vitit 1918 tani do të vriste rreth 30 milionë njerëz në vetëm gjashtë muaj.

Advertisement
Advertisement

“Ne nuk do të jemi kaq budallenj për herë të dytë”

Pavarësisht paralajmërimit të tij për pandemitë e ardhshme, Gates është optimist se ne do të mësojmë disa mësime nga keq-trajtimi i COVID-19, të cilat mund të ndihmojnë njerëzimin të shmangë një përsëritje. Në programin e tij ai sugjeroi që sëmundja tjetër do të ishte “më pak shkatërruese” sepse ne “do ta kemi praktikuar” përgjigjen tonë ndaj saj. /Telegrafi/

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Te Ndryshme

Vdesin te dy: Kolumbiani, roje e sigurisë qëllohet me armë, por nuk dorëzohet – qëllon për vdekje grabitësin e armatosur

Published

on

1 orë

Një roje sigurie kolumbiane 22-vjeçar u vra në ditën e tij të parë në punë, kur u qëllua me armë, teksa po përballej me atë që supozohet të ishte një grabitës i armatosur.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet e CCTV, të kapura më 27 dhjetor në qytetin kolumbian të Cúcuta, tregojnë Miguel Ángel García Naranjo të ulur jashtë, i veshur me uniformën e rojës, kur një burrë i armatosur vjen pas tij.

Në përpjekje për të frikësuar gardianin e ri, burri i armatosur i drejton armën zotit Naranjo.

Advertisement

Dhe Naranjo përgjigjet duke tentuar ta shtyjë sulmuesin dhe duke u ngritur nga vendi i tij.

Pesë gra dhe një burrë në vendngjarje me Naranjo ikin pasi kanë parë grabitësin e armatosur.

Grabitësi, i identifikuar nga policia si 25-vjeçari venezuelian Raiquet Samuel Machado, qëllon zotin Naranjo.

Advertisement

Pavarësisht se ka marrë një plagë vdekjeprurëse me armë zjarri në bark, Naranjo përgjigjet në të njëjtën mënyrë, duke lëshuar disa fishekë ndaj grabitësit venezuelian në arratisje, përcjell Telegrafi.

Machado Sánchez vrapon drejt shoferit të tij të arratisjes, i cili vjen për ta marrë.

Sipas raporteve të lajmeve lokale, ai u përkul para se të mund të hipte në pjesën e pasme të motoçikletës.

Advertisement

Rekomanduar

Mund t’ju interesojnë

Nuk do ta besoni kush i shkakton rrudhat, flet dermatologia me shumë vite eksperiencëIuvenis

Prices of a UK Master’s in Data Science Might Surprise YouOnline Masters In Data Science UK | Search Ad

Your fingers can tell you a lot about your personality. What kind of fingers do you have?Tips and Tricks

A Natural Way to Get Rid of Ants in The House5 Min Tricks

Shoferi i arratisjes u largua pa Machado Sánchez, i cili thuhet se vdiq në të njëjtin vend ku ra në rrugë.

Ndërkohë, Naranjo u dërgua me urgjencë në një spital lokal, Medical Duarte, por mjekët nuk mundën t’i shpëtonin jetën.

Aktualisht policia është në kërkim të bashkëpunëtorit të armatosur venezuelian.

Cúcuta, e cila kufizohet me Venezuelën dhe është famëkeqe për bandat e trafikimit të narkotikëve, pësoi një rritje prej 30 për qind nga viti në vit në vrasjet deri në vitin 2020. /Telegrafi/

Continue Reading

Te Ndryshme

Hempstead House: the filming location of Great Expectations, Malcolm X, and Scent of a Woman

Published

on

It all began with Howard Gould, son of Jay Gould, son of John Burr Gould, who came to this world on June 8th, 1871. Howard was a prosperous and well-to-do financier whose love for a woman motivated him to build one of the most luxurious mansions ever witnessed by the human eye and her name was Katherine Clemmons, an actress.


Howard Gould

With time Howard purchased a piece of land in Sands Point. Sadly, their love veered off course and the couple divorced in 1909. The aftermath of it was that Howard was now legally obliged to pay $36,000 every year in alimony or around a million dollars inflation-adjusted for 2017.

Despite this romantic and financial mayhem, Howard continued to build his dream house. He used a company called Hunt & Hunt as the main designers for his English Tudor-style house.

Advertisement

The house and the surrounding property – a contemporary photo. Author: I, GK tramrunner229 CC BY-SA 3.0

He continued to build this 40-room house until he decided to sell it in 1917 to Daniel Guggenheim for $600,000 even though it had cost Howard more than a million to build. He did keep his yacht Niagara, onboard which he installed a Welte Philharmonic Organ.

Advertisement


Gould’s yacht Niagara. Author: Unknown – Firmenkatalog von Welte & Söhne, 1914

Once finished, the estate was actually comprised of two structures: the main house and another smaller one. The main house is 69 meters in length and 41 meters in width. It comprises three floors and a 24-meter-tall tower.

In total, the estate covers 1.2 square kilometers of land. When finally put to use, the house required around 17 servants plus an additional 200 people to take care of the estate, including groundskeepers and farmers.

Advertisement


The 24-meter tower.

It was in this very house that the elite of those days gathered, amongst which were renowned artists known worldwide for their masterpieces, many of which were part of the interior of this mansion. Furthermore, the house is equipped with a Wurlitzer Opus 445 theatre organ. Brilliantly installed, the organ reverberated through ingeniously crafted holes in the floor.


The beautiful exterior.

During the period in which Daniel lived here, the house was filled with priceless artwork that included pieces by Rembrandt, Rubens, Van Dyck and decorative elements and furnishing, many of which were original Tudor antiques imported specially for Guggenheim’s pleasure.


Daniel Guggenheim.

Advertisement
Advertisement

The whole house was covered with Medieval tapestries and authentic Oriental rugs and featured walnut-paneled walls and decorative plaster ceilings. Where today stands the billiards room, there originally was a gold leaf ceiling, walls covered with hand-tooled leather, and a 17th-century oak woodwork taken from a Spanish palace. Generally speaking, the house resembled a royal palace.


Close up view of the facade details alternative view. Author: I, GK tramrunner229 CC BY-SA 3.0

The palm court once housed 150 different species of orchids. There was even an aviary that was home to a number of exotic birds. Down at the mezzanine level was the Breakfast Room filled with tall windows on all three sides that offered a view towards the park grounds. Needless to say, each room was unique and had its own fireplace that was decorated for the viewing pleasure of the guests.


Close up view of the facade details. Author: I, GK tramrunner229 CC BY-SA 3.0

Once Daniel Guggenheim passed away in 1930, his wife Florence shut down the estate and locked the house. She then set out to build another house on the property known as Mille Fleur.

This was a smaller house in dimension but a perfect home just for herself. The furniture from the Hempstead House was sold by 1940, and the house was donated as a temporary house for children. She then donated an additional 655,591 square meters of land to the Institute of Aeronautical Sciences.


The beautiful exterior from an alternative angle. Author: I, GK tramrunner229 CC BY-SA 3.0

Today this house is used as a place where numerous lectures and concerts are held, and the house itself serves as the perfect inspiration for many artists and movie directors such as Martin Brest’s Scent of a Women, Spike Lee’s Malcolm X, and Alfonso Cuarón’s Great Expectations.

Continue Reading

Te Ndryshme

Skidoo Ghost Town Has Over 1000 Mines

Published

on

On January 4, 1907, the Rhyolite Herald newspaper wrote: “Here the golden goddess is again singing her siren song of enchantment and California is again beckoning to the world with a finger of gold: and the world is listening, and looking, and coming — TO SKIDOO!”

It was a boomtown in the notorious Death Valley and a much cherished one at that. And much like other famous towns of the “American Ol’ West,” Skidoo has its beginnings at the start of the 20th century.

The town in 1906. US National Park Service

In 1906, two young men by the names of John “One Eye” Thompson and John Ramsey decided to try their luck prospecting in Death Valley and ended up wandering up Emigrant Canyon.

Their intended final destination was the town of Harrisburg, where gold had recently been discovered. And where there was gold, there went the dreamers.

Advertisement

Inside the mill.

And so John and John pushed through the canyon under the scorching desert sun with riches on their minds. Emigrant Canyon is part of what is known as the Panamint Range.

It was no secret that this range was rich with gold, silver and lead. Throughout the 19th century, many came here to extract the silver, but the gold was largely untouched.

The remains of Hammer Mill, Skidoo, Death Valley National Park.

Upon reaching Emigrant Springs, the pair made camp. The next morning, a promising sight caught their attention. The surrounding ledges were coloured oddly. But in the eyes of the experienced prospectors, the shift in colour meant one thing — gold. And lots of it.

Advertisement

Their final destination and the reason for embarking on this journey was no longer important. Ramsey and Thompson had found their dreamland. But discovering a huge amount of gold can never be kept a secret. Just a couple of months later, other hopefuls came in pursuit of their own riches.

What is left of Skidoo. Author: Daniel Mayer (mav) – CC BY-SA 3.0

Ramsey and Thompson were safe. They played it smart when they established the “Gold Eagle Group” and staked some of the most promising areas. Ernest A. “Bob” Montgomery, being the businessman that he was, quickly purchased Gold Eagle Group. Others followed Montgomery’s example and invested heavily.

Warning notice at Skidoo, Death Valley National Park. Author: Daniel Mayer (mav) – CC BY-SA 3.0
Warning notice at Skidoo, Death Valley National Park. Author: Daniel Mayer (mav) – CC BY-SA 3.0

Advertisement

By 1907, Skidoo mines were born. It is interesting how irony works. The two John’s had been aiming for Harrisburg to find their riches but ended up discovering even more and better gold on their way there — a strike that would eventually empty Harrisburg almost to the point of abandonment.

Skidoo pipeline. Author: Daniel Mayer (mav) – CC BY-SA 3.0

As time went on, news spread about the quality of gold that could be found at Skidoo. And as the mine grew in popularity, more prospectors came to the settlement. Soon a post office and a blacksmith shop were opened.

But not all was hard work and gold as Skidoo had its dark periods too. By design, Skidoo was a small town. It had no jailhouse and its local bank was located inside the grocery store. On a sunny April day in 1908, Joe Simpson attempted to rob this bank and in the process killed Skidoo’s butcher.

Part of the mining equipment at Skidoo ghost town.

He was taken into custody in a local building but a couple of hours later, Simpson’s accomplice, armed to the teeth, came and demanded that Joe be released.

But things didn’t turn out well for Simpson as he was found dead the next morning, hanging from a pole. Despite everything, Skidoo kept growing until around 1909, when things started to take a different turn as the mines were becoming exhausted.

Advertisement
Advertisement

As months went on, the population fell into a rapid decline. Pretty soon both the school and post office were closed. The mine kept limping on for several more years and there were still a small number of stubborn residents that refused to leave Skidoo. But eventually they had no choice — the mine was shut down in September 1917.

The site of Skidoo old townsite and mining relics in the Panamint Range. Author: LHOON – CC BY-SA 2.5
The site of Skidoo old townsite and mining relics in the Panamint Range. Author: LHOON – CC BY-SA 2.5

All that remains of Skidoo today is a few badly deteriorated buildings and a number of unsafe and unmarked mine openings, however, the area is part of the National Register of Historic Places. The road in is not maintained, so visitors hoping to explore Skidoo should not attempt to do so without a 4X4.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.