Connect with us

LAJME

BE kërkon verifikimin e veteranëve, kërkohet ndryshimi i Ligjit për Invalidët e Luftës në Kosovë

Published

on

deshmia-tronditese-e-ish-pjesetarit-te-uck-se/-i-ndjekur-nga-udb-dhe-ushtria-serbe,-u-plagos-rende-me-plumba-“dum-dum”

MË: 9 NËNTOR 2021 NË ORA: 14:14

UÇK

Bashkimi Evropian i ka kërkuar së fundmi institucioneve të Kosovës ndryshimin e Ligjit për Invalidët e Luftës.

Në dokumentin e konkluzioneve nga takimi i Nënkomitetit për Ekonomi, statistika dhe kontroll financiar në kuadër të marrëveshjes së MSA-së, të cilin e ka parë media BE-ja ka kërkuar që kriteret që një person të kualifikohet me aftësi të kufizuara të luftës, të jenë në përputhje me ato për aftësi të kufizuar të personave civil, në mënyrë që të sigurohet trajtim i barabartë.

Artan Mustafa profesor i politikave sociale thotë se megjithëse ndryshimi mes dy kategorive është i madh, nuk është barrë për buxhetin.

Media shkruan ka provuar të marrë një përgjigje nga Zyra e Kryeministrit nëse këto ndryshime ligjore do të bëhen, por nuk janë përgjigjur.

Në anën tjetër, Mustafa thotë se qeveria më tepër duhet të fokusohet në krijimin e vendeve të reja të punës, që për qytetarët të mos jenë joshëse pensionet e shtetit.

Por, përveç këtij ligji, Zyra e BE-së në Kosovë përmes një përgjigje me shkrim kanë thënë se duhet të bëhet edhe një riklasifikim dhe verifikim i besueshëm i veteranëve të luftës.

Sipas tyre, në këtë mënyrë do të ruhej stabiliteti makro-fiskal.

Në projektbuxhetin për vitin 2022 janë paraparë 40 milionë euro për invalidët e luftës dhe 76 milionë për pensionet e veteranëve të luftës

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

LAJME

Retorika nxitëse – ekzagjerim apo përgatitje për një zgjidhje?

Published

on

retorika-nxitese-–-ekzagjerim-apo-pergatitje-per-nje-zgjidhje?

“Ekzagjerim”, “fryrje” dhe “pallavra” – kështu i komentojnë disa nga qytetarët shqiptarë e serbë deklaratat e fundit të zyrtarëve të Kosovës dhe Serbisë lidhur me një konflikt të mundshëm mes dy……

Continue Reading

LAJME

Serbia i ankohet Perëndimit me Non Paper: Bindeni Prishtinën para se të jetë vonë

Published

on

serbia-i-ankohet-perendimit-me-non-paper:-bindeni-prishtinen-para-se-te-jete-vone

Disa ditë pas ngjarjeve në veri, Qeveria e Serbisë pa përgatitur një Non Paper ku ankohet për Qeverinë Kurti dhe sjelljet e saj karshi serbëve që jetojnë në Kosovë.

Në dokumentin tre faqësh të siguruar nga Gazeta 10,……

Continue Reading

LAJME

Shqipëria i del në ndihmë Kosovës: Rikthehet furnizimi i rregullt me energji elektrike

Published

on

shqiperia-i-del-ne-ndihme-kosoves:-rikthehet-furnizimi-i-rregullt-me-energji-elektrike

Ministria e Ekonomisë sapo ka njoftuar se është rikthyer furnizimi i rregullt me energji elektrike, ditën kur filloi reduktimi i rrymës nga 2 orë, shkruan Gazeta Metro.

“Duke u nisur nga situata botërore me krizën energjetike që ka prekur edhe rajonin, të gjitha institucionet përgjegjëse po punojnë intensivisht dhe në koordinim për sigurinë e furnizimit me energji elektrike”, thuhet në njoftimin e ME’së.

Nga Ministria tregojnë se Shqipëria, saktësisht Korporata Elektroenergjitike e Shqipërisë i ka dalë në ndihmë KEK’ut: “Falë kësaj pune dhe bashkëpunimit mes Kosovës dhe Shqipërisë, përkatësisht Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK) dhe Korporatës Elektroenergjitike të Shqipërisë (KESH) është arritur që të evitohen reduktimet që nga ora 14:00 dhe të vazhdojë furnizimi i rregullt me energji elektrike.”

“Institucionet do të vazhdojnë të bëjnë përpjekjet maksimale për të ruajtur furnizimin e rregullt me energji elektrike gjatë ditëve në vijim. Megjithatë, marrë parasysh situatën, luten të gjithë qytetarët dhe bizneset që të marrin masa kursimi dhe të jenë sa më të kujdesshëm në përdorimin e energjisë elektrike.”

“Bashkëpunimi me Shqipërinë do të pasohet nga të tjera masa në adresim të krizës energjetike dhe gjendjes së emergjencës ku ndodhemi”, përfundon njoftimi.

Dje u njoftua se nga sot do të ketë reduktime të rrymës si pasojë e krizës energjitike, mirëpo kjo ka ndodhur vetëm në gjysmë e parë të ditës.

The post Shqipëria i del në ndihmë Kosovës: Rikthehet furnizimi i rregullt me energji elektrike appeared first on Kosova24.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.