Connect with us

LAJME

Ambasadori Kosnett: Qeveria e Kosovës në rrugën e duhur për luftimin e korrupsionit

Published

on

ambasadori-kosnett:-qeveria-e-kosoves-ne-rrugen-e-duhur-per-luftimin-e-korrupsionit
Advertisement

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka folur për luftimin e korrupsionit nga ana e qeverisë së udhëhequr nga Albin Kurti.

Advertisement

Ai tha se korrupsioni dhe krimi i organizuar i kanë rrënjët shumë të thella në Ballkan, shkruan Reporteri.net.

Advertisement

“Mendoj me keqardhje se korrupsioni dhe krimi i organizuar kanë rrënjë shumë të thella në Ballkan, në Kosovë dhe në vendet fqinje dhe do të duhet që policia, prokuroria, të tjerët të vazhdojnë luftën kundër krimit të organizuar.”, shtoi Kosnett në KallxoPërnime.

Advertisement

Ai tha se rruga për luftimin e korrupsionit është shumë e gjatë dhe se duhet shumë punë.

Advertisement

“Do të duhet shumë kohë dhe në këtë vazhdë, e di se ka njerëz që kanë votuar qeverinë Kurti, kanë votuar për Vjosa Osmanin kanë pritur ndryshime të shpejta kundër korrupsionit, po e këqyrin orën dhe po pyesin çka po ndodhë. Më duhet të them se personalisht unë dhe partnerët e tjerë ndërkombëtarë e kemi këshilluar qeverinë e re dhe Ministrinë e Brendshme, policinë e të tjerët që nëse do ta luftoni korrupsionin, atëherë luftojeni në mënyrën e duhur. Bëjeni në mënyrë të qëndrueshme. Duhet të kryeni hetimet. Duhet të zhvilloni dëshmi kundër njerëzve. Nuk mund t’i largoni të gjithë nga puna në vend”, është shprehur diplomati amerikan.

Ai gjithashtu tha se qeveria është në rrugën e duhur për luftimit e korrupsionit.

“Nuk është procesi i përsosur, e dini dhe nganjëherë kemi thënë: po lëvizni shumë shpejt kundër organizatave të caktuara, kundër personave të caktuar. Herëve të tjera kemi thënë se duhet ta ngadalësoni dhe të zhvilloni dëshmi e të hetoni. Siç e dini, kemi bashkëpunim, kemi hetime dhe përpjekje bashkëpunuese, prandaj mendoj se janë në rrugën e duhur. Çka po them është se mendoj që populli i Kosovës nuk duhet të ndjejë thuaja se qeveria nuk është serioze përkitazi me luftimin e korrupsionit, por ky është proces i gjatë dhe i ngadalshëm”, është shprehur Kosnett.

Advertisement

The post Ambasadori Kosnett: Qeveria e Kosovës në rrugën e duhur për luftimin e korrupsionit appeared first on Kosova24.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

LAJME

Kosova lëshon targat historike

Published

on

kosova-leshon-targat-historike
Advertisement

Është realizuar kërkesa e kahmotshme për lëshimin e targave historike për automjetet me vlerë muzeore në Kosovë.

Advertisement

Tani të gjitha ato automjete mund të pajisen me targa ku në to shkruan “HISTORIK”.

Advertisement

Kështu kanë njoftuar nga grupi “Oldtimer Club Peja”, ku edhe ndanë pamje të targave të para historike të lëshuara nga Qendra e Regjistrimit.

Advertisement

“Pas shume viteve perkushtim dhe dedikim Klubi OCP , aritem ne piken e tabelave Historike te Kosoves per automjetet me vlere Muzeore dhe keto ne foto jan tabelat e para te leshuara nga qendra e Regjistrimit , flm te gjithe aktereve per realizinin dhe mberitjen ne kete pike qe edhe Kosova te ket keto lloj tabelash“, thuhet në njoftimin e tyre.

Advertisement

The post Kosova lëshon targat historike appeared first on Kosova24.

Advertisement

Continue Reading

LAJME

Dy autobusë me targa nga Beogradi shihen në Jarinjë, lanë njerëz afër protestave dhe morën tjerë

Published

on

dy-autobuse-me-targa-nga-beogradi-shihen-ne-jarinje,-lane-njerez-afer-protestave-dhe-moren-tjere
Advertisement

Dy autobusë me targa të Beogradit janë parë mbrëmë teksa zbarkojnë mbi 100 protestues në Jarinjë.

Advertisement

“Jepi zë” ka siguruar pamje nga Jarinja, ku shihen dy autobusë teksa lëshojnë protestuesit.

Advertisement

Në të njëjtët autobusë kanë hipur protestuesit e tjerë që deri atëherë ishin në tendat e vendosura në Jarinjë.

Advertisement

Sipas informacioneve, ndërrimi i protestuesve ka ndodhur në orët e vona të mbrëmjes të së hënës.

Advertisement

Duhet theksuar se është raportuar disa herë se protestuesit po detyrohen të qëndrojnë nëpër tenda për ta pamundësuar qarkullimin.

Madje dje, “Jepi zë” ka raportuar se as mësimi nuk ka nisur në veri, për shkak se mësuesit ishin detyruar të dalin në protestë.

The post Dy autobusë me targa nga Beogradi shihen në Jarinjë, lanë njerëz afër protestave dhe morën tjerë appeared first on Kosova24.

Advertisement

Continue Reading

LAJME

3 mijë e 605 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Published

on

3-mije-e-605-raste-aktive-me-covid-19-ne-kosove
Advertisement

Momentalisht në Kosovë janë 3 mijë e 605 raste aktive me koronavirus, raporton Gazeta Sinjali.

Advertisement

Sipas raportit të fundit të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, që nga fillimi i pandemisë, janë regjistruar 159 mijë e 893 të infektimit me COVID-19.

Advertisement

Nga kjo shifër, 2 mijë e 939 kanë ndërruar jetë, ndërkaq 153 mijë e 349 janë shëruar.

Advertisement

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1 milion e 283 mijë e 840 doza të vaksinës./Gazeta Sinjali/

Advertisement

The post 3 mijë e 605 raste aktive me COVID-19 në Kosovë appeared first on Kosova24.

Advertisement

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.